اجتماعی

آموزش و پرورش رفتار با کودک را به والدین آموزش دهد

روانشناس حوزه کودک گفت: عمدتا اضطرابی که کودکان در روزهای آغازین مدارس تجربه می‌کنند بعد از تعطیلات‌های طولانی مثل تعطیلات تابستانی اتفاق می‌افتد و اکثر این ترس و اظراب‌ها تا حدی امری طبیعی است اما در طولانی مدت به بعد تاثیر منفی روی سلامت جسم و روان کودک دارد.

فاطمه قاسم زاده‌ در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری همدان آنلاین اظهار کرد: معمولا این اضطراب‌ها ریشه در وضعیت نوع رفتار مدیران و معلمان با کودکان دارد، من به عنوان یک روانشناس حوزه کودک می‌بینم که اکثر کودکان ما علاقه‌ای به رفتن به مدرسه ندارد و تعداد زیادی نیز از رفتن به مدرسه تنفر دارند.

وی با بیان اینکه به معلمان توصیه می‌شود که در روزهای آغازین مدرسه شروع به تدریس نکنند، خاطرنشان کرد: بهتر است معلمان سختگیری در روزهای آغازین مدرسه نداشته باشند و رفتار محبت آمیزی با دانش‌آموزان خود برقرار کنند، ترجیحا روزهای ابتدایی بازگشایی مدارس را به بازی کردن و آشنایی دانش آموز با آموزگار و همکلاسی‌های جدیدش اختصاص دهند.

این روانشناس در ادامه بیان کرد: بهتر است که مدیران این اجازه را به دانش‌آموزانی که ترس از مدرسه دارند بدهند که دیرتر به مدرسه بیایند یا زودتر مدرسه را ترک کنند و زمان کمتری را نسبت به دانش‌آموزان دیگر در مدرسه سپری کنند یا به عنوان مثال مادر دانش‌آموز در کلاس درس حضور داشته باشد و مادر با معلم ارتباط برقرار کند تا کودک آسوده خاطر شود.

 فاطمه قاسم زاده درخصوص رفتار والدین با این کودکان تصریح کرد: اکثر کودکان ما تا قبل از مدرسه  پا به مکان‌های عمومی نگذاشته‌اند، تحقیقات نشان داده که تنها11% از کودکان قبل از مدرسه مهدکودک می‌روند و این دلیل روشنی برای ترس کودک از مکان‌های پر جمعیت است.

او درادامه بیان کرد: وظیفه آموزش و پرورش است که به والدین طرز رفتارو تربیت صحیح کودک را ‌آموزش دهد که کودکان را به خودشان وابسته نکنند زیرا که این وابستگی هیچ سودی برای مادر و کودک ندارد.

وی در پایان خطاب به والدین دانش‌آموزان گفت: برای رفتن به مدرسه از کودک حمایت کنید و پشتیبان او باشید، اما بیش از اندازه او را به خود وابسته نکنید. برای روز اول مدرسه، کودک را در آغوش بگیرید، اما سعی کنید در این کار افراط نکنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن