اجتماعی

نصب شیشه یا نرده برای جلوگیری از صعود به بالای کتیبه‌ گنج‌نامه

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان درخصوص ویدیو منتشر شده، بالا رفتن مردی از کتیبه گنج‌نامه در شبکه‌های مجازی، گفت: ما بلافاصله پس از انتشار ویدیو همراه با شهرداری و میراث فرهنگی، از محل بازدید کرده و دستوراتی مبنی بر اقدامات عاجل برای این محل، داده‌شد.

سید مجتبی حسینی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، بیان کرد: قرار بر این شد که به منظور حفاظت از کتیبه‌های گنج‌نامه نرده یا شیشه‌هایی درجلوی کتیبه‌ها نصب شده تا از نزدیک شدن افراد، جلوگیری شود.

وی افزود: طی روزهای آینده جلساتی با تمامی دستگاه‌های متولی برگزار خواهدشد تا درباره چگونگی حفاظت از کتیبه‌ها، بدون رسیدن آسیب به این آثار ارزشمند، تصمیم‌گیری شود و به صورت مستمر و جامع به این موضوع رسیدگی شود.

حسینی اظهار کرد: ما همزمان با تمام پیگیری‌های‌مان به موازات مکاتباتی را هم با اداره میراث فرهنگی و دفتر موزه‌های وزارت میراث داشته‌ایم و همواره پرسش ما این‌ بود که آیا نصب شیشه، آسیبی به کتیبه‌ها وارد می‌کند؟ زیرا اولین پیشنهاد مردم، نصب شیشه در جلوی این کتیبه‌ها بود، اما ما باید این مسئله را مدنظر قرار دهیم که هیچگونه آسیبی به کتیبه‌ها وارد نشود، همچنین در راستای حفظ و ساماندهی این آثار نسبت به اخذ مجوز از اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیرامون فروش بلیت جهت ورود به محوطه کتیبه‌ها خواهیم داشت.

حسینی بیان کرد: همچنین از مسکن و شهرسازی خواسته‌ایم با نصب تورهای فلزی در بالای کتیبه‌ها، نسبت به مهار سنگ‌های بالادستی اقدام کنند تا در صورت سقوط سنگ ها آسیبی به کتیبه ها و افراد بازدیدکننده نرسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان گفت: ظرف ۱۰ روز آینده دستگاه‌های اجرایی همچون شهرداری، میراث فرهنگی، راه و شهرسازی، منابع طبیعی نشستی برگزار می‌شود تا در رابطه با حفاظت بهتر از این آثار تاریخی و تامین منابع مالی مورد نیاز در این رابطه هم اندیشی و تصمیم گیری شود.

وی در پایان در رابطه با زمان اجرایی این اقدامات بیان کرد: ما از سمت خودمان تمامی اقدامات لازم و مکاتبات را انجام داده‌ایم و حالا منتظر اعلام کشوری در این خصوص هستیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن