اجتماعی

موقوفات عام‌المنفعه ملایر در راستای رفع نیاز جامعه

رئیس اوقاف و امور خیریه ملایر با بیان اینکه بیش از ۶۳ درصد ملایر موقوفه است، افزود: بزرگترین واقف ملایر “مرحوم سیف الدوله” بوده است که موقوفات آن تاکنون درآمدی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان داشته است و همه این مبالغ در راستای عمل به نیات واقفین هزینه شده است.

حجت الاسلام والمسلمین اباذر عباسی در نشست خبری به مناسبت هفته وقف، افزود: از جمله نیات مرحوم سیف الدوله میتوان به اعطای کمک هزینه دوا و درمان به بیماران نیازمند، ساخت مدرسه عالی، احداث بیمارستان برای فقرا، اعطای کمک به زوار سیدالشهدا، روضه‌خوانی در شب‌های جمعه و … اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه تمامی موقوفات سیف الدوله عام المنفعه هستند، افزود: اگر اوقاف ملایر کمک و مساعدتی در حوزه‌های گوناگون در مراسم مختلف دارد، این مساعدت‌ها بر اساس مجوز نماینده ولی فقیه بوده و لطفی از طرف اوقاف به شمار می‌رود و وظیفه ذاتی ما نبوده و نیست.

عباسی با تاکید بر اینکه هدف و وظیفه اداره اوقاف، عمل دقیق به نیات واقفین است، ادامه داد: در این زمینه در سطح شهرستان موفق بوده‌ایم و بسیاری از متخصصان و افراد مطرح و بلندپایه کشوری در مدرسه سیف الدوله ملایر درس خوانده و پرورش یافته‌اند.

وی با بیان اینکه به طور میانگین تاکنون میلیاردها تومان در حوزه علمیه ملایر کمک مالی داشته‌ایم، افزود: علاوه بر این ۶۵ قطعه زمین به منظور تکمیل حوزه علمیه و مصلی واگذار کرده‌ایم.

این فرد مسئول در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: طی جلسه‌ای که با کمیته امداد داشتیم مقرر شد افراد نیازمند واجد شرایط و فاقد مسکن در قالب یک تعاونی منسجم به اوقاف معرفی شوند، تا در چارچوب قانونیِ نیات واقفین مساعدت لازم را مبذول داریم.

اجرای ۲۰ برنامه متنوع در هفته وحدت

در ادامه معاون فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه ملایر از برگزاری بیش از ۲۰

برنامه متنوع به مناسبت ” هفته وقف” از دهم تا شانزدهم مهر ماه در سطح شهرستان خبر داد.

حمیدرضا نوروزی افزود: دیدار با مسئولین بلندپایه شهرستان چون امام جمعه، فرماندار، دادستان، رئیس دادگستری و… به مناسبت هفته وقف صورت پذیرفته است، همچنین برگزاری همایش یاوران وقف، برپایی محفل انسی با قرآن، برگزاری سه نشست تخصصی با اقشار مختلف، تور گردشگری مذهبی، برپایی ایستگاه ” همه واقف باشیم” مقابل شهرداری ملایر و پاسخگویی به شبهات و سوالات عموم مردم، ایراد سخنرانی توسط رئیس اداره اوقاف ملایر در پیش از خطبه‌های نماز جمعه، برپایی نمایشگاهی از دستاوردهای اداره اوقاف در محل برپایی نماز جمعه و برپایی میز خدمت، اهم برنامه‌های هفته وقف ملایر به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه در سال جاری سه موقوفه جدید داشتیم که بیشتر الحاق به مساجد بوده‌اند، افزود: در مجموع ۶۲۷ موقوفه منفعتی و انتفاعی در سطح شهرستان وجود دارد.

نوروزی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون، درآمد اوقاف ملایر، ۹۷ میلیارد تومان بوده است، افزود: کلیه این مبالغ طبق قانون و در راستای نیات واقفین هزینه شده است، همچنین در سطح شهرستان ۴۶ بقعه ثبت شده در سازمان بقاع متبرکه وجود دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن