اجتماعی

رفت و آمد روزانه 20 زن در مرکز نگهداری از زنان آسیب دیده

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان همدان گفت: به طور میانگین روزانه 20 نفر در مراکز شلتر رفت و آمد می‌کنند.

سیاوش رهبر در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین بیان کرد: مرکز شلتر، تحت عنوان مراکز سرپناه شبانه شناخته می‌شود، که متولی این مراکز بهزیستی هستند و در این مراکز تنها بانوان پذیرش می‌شوند و مراکزی که آقایان در آن‌ها پذیرش می‌شوند گرم‌خانه‌ها هستند که متولی این مراکز شهرداری است.

وی درخصوص مرکز شلتر عنوان کرد: این مرکز بیش از 10 سال است که در همدان دایر شده و گروه هدف این مرکز نیز زنان هستند که بیشتر این افراد از گروه معتادان هستند.

رهبر با اشاره به خدماتی که در این مراکز ارائه داده می‌شود گفت: با توجه به این‌که تعدادی از این افراد علاوه بر اعتیاد سکس ورکر نیز بوده و درصورت رهاسازی این افراد، می‌توانند آسیب‌های زیادی به جامعه بزنند، خدمات زیادی از جمله آموزش مهارت‌های لازم، توزیع وسایل جلوگیری و همچنین توزیع سرنگ با هدف استفاده نکردن از سرنگ‌های آلوده، داده می‌شود.

وی ادامه داد: به علاوه تمامی خدمات گفته شده ما پیگیر وضعیت این افراد نیز خواهیم‌بود و به طور مثال درصورتی که فردی بالای 60 سال سن داشته‌باشد به مراکز خانه سالمندان ارجاع داده می‌شود یا در موارد دیگری درصورتی که فردی مشکل روانی داشته‌باشد با تشکیل کمیسیون پزشکی بهزیستی، به مراکز مربوطه هدایت می‌شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این خدمات، محل سکونت و تغذیه نیز به این افراد داده می‌شود.

رهبر خاطرنشان کرد: به طور میانگین 20 نفر روزانه در مراکز شلتر رفت و آمد می‌کنند که این آمار در 6 ماه سرد سال با توجه به سرمای هوا، افزایش می‌یابد.

سرپرست معاونت امور پیشگیری بهزیستی استان همدان گفت: با توجه به این موضوع که بیشتر این افراد معتاد بوده و کیس‌های پیچیده‌ای هستند، ما سعی در توانمندسازی و مهارت‌آموزی با استفاده از وام‌هایی به مبلغ 150 الی 250 میلیون‌تومان داریم که متاسفانه چون بیشتر این افراد علاوه‌بر بحث اعتیاد بیماری‌های روحی و روانی زیادی دارند، از این طرح‌ها استقبال خوبی نمی‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن