اجتماعی

به شعور مردم توهین نکنید

یادداشت: سمیرا سبزی


تامین حداقل نیاز پایه آبی مطلوب برای مردم استان و اطمینان از اینکه یک آب سالم و با کیفیت در دسترس مردم قرار بگیرد، وظیفه ذاتی مسئول اول استان و مدیران آب استان است.


اما بیش از چند هفته است که در مناطق مختلف همدان شاهد کاهش سطح کیفیت آب هستیم که صدای مردم همدان را در آورد، با این شرایط معاون شرکت آب و فاضلاب استان همدان در اظهاراتی عجیب می گوید: ذائقه مردم به طعم این آب عادت نکرده است، سوال اینجاست مگر آب باید طعم داشته‌باشد؟


آب شربی که گاهی طعم شوری دارد، گاهی بوی گوگرد می دهد، مزه وایتکس دارد و برخی می‌گویند بوی ماهی می‌دهد و گاهی دوغی شکل است، که البته تمام این اظهارات مردم درست است و هر یک از این طعم‌ها معنای خاص خود را دارد.


یک مهندس آب و فاضلاب درباره علت طعم بد آب می گوید: اگر آب بوی وایتکس می دهد، از آنجا که مقداری کلر به آب اضافه می‌شود تا باکتری موجود در آب را از بین ببرد، اگر میزان کلر در آب کمی از یک میلیگرم در لیتر بیشتر باشد امکان استشمام بوی وایتکس وجود خواهدداشت.


علیرضا حجت در ادامه گفتگو در خصوص بوی ماهی نیز اظهار کرد: منشا ایجاد بوی ماهی در آب می‌تواند به دلیل وجود آلاینده‌های مختلفی مانند (باریم) باشد که یک عنصر فلزی است و می‌تواند به داخل آب چاه‌ها نفوذ کند.


وی ادامه می دهد: دلیل شوری آب وجود یون‌های کلر و یا سولفات در آب ورودی منزل است و همچنین بوی گوگرد معمولا به دلیل وجود باکتری سولفور و یا سولفید هیدروژن است.


بنابراین نتیجه می گیریم قرار نیست مردم به این طعم آب عادت کنند، بلکه مدیران آب و فاضلاب باید آب باکیفیتی را در اختیار مردم قرار دهند.


آقایان مسئول توصیه می‌کنیم اگر حرف زدن بلد نیستید حرف نزدن را تمرین کنید و بیش از این مردم را عصبانی نکنید، مردم نجیب همدان سال گذشته با معضل بی‌آبی کنار آمدند، لطفا آنقدر به شعور مردم توهین نکنید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن