اجتماعی

ضرورت آگاه سازی مردم در بحث تفکیک زباله

جلسه مشترک کمیسیون‌ خدمات، شهری زیست محیطی و بهداشت با کمیسیون‌ فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان با حضور رؤسا و اعضای این کمیسیون، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی پیرامون موضوعات طرح چرخه ساماندهی بازیافت زباله، تشکیل اداره HSE ( محیط ایمن) و مطالعات شبکه راه‌های جایگزین در زمان بحران برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان در این جلسه ضمن اشاره به اهمیت ساماندهی زباله‌گردها، گفت: در انجام امور شهری باید از موازی کاری پرهیز کرد اجرای طرح‌ها با هماهنگی و یکپارچگی صورت پذیرد.


علی اکبر نظری با بیان اینکه زباله‌ها تهدیدی برای زیست محیطی و بهداشت جامعه هستند، افزود: حوزه پسماند و زباله شهری باید به درستی مدیریت شود و لازم است طرح جامعی در این زمینه داشته باشیم.


نظری با بیان اینکه در حوزه پسماند و زباله باید ضمن مدیریت کار مصونیت ایجاد کرد، اظهار داشت: مصونیت زمانی ایجاد می‌شود که سطح آگاهی مردم در زمینه تهدید زباله و نهادینه کردن تفکیک آن افزایش یابد چرا که بسیاری از مشکلات جامعه ما به دلیل عدم آگاهی است.


نظری با بیان اینکه بخشی از وظیفه جمع آوری زباله و پسماند از وظایف شهرداری است، اضافه کرد: توجه به این حوزه از وظایف دولت است و عدم کارایی دولت در این زمینه باعث بروز مشکلاتی از جمله حضور معتادین متجاهر و زباله گردها در سطح شهر شده است و روز به روز به تعداد این افراد اضافه می‌شود در این راستا می‌طلبد دولت نیز برنامه مناسبی تدوین و اجرا کند چرا که این تنها وظیفه شهرداری نیست.


وی در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه اداره مدیریت بحران در شهرداری، اظهار داشت: متاسفانه مدیریت اصلی این اداره زیر نظر استانداری است در صورتی که باید توسط شهرداری باشد و این عدم یکپارچگی مشکلاتی را در این زمینه به وجود آورده است.

مدیریت بحران نیازمند هماهنگی یکپارچگی است

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان ادامه داد: مدیریت بحران نیازمند هماهنگی یکپارچگی دستگاه‌های مرتبط است تا نتایج مطلوبی به دست آید در غیر این صورت نه تنها در زمان بحران مشکلی حل نمی شود بلکه موازی کاریها بر مشکلات نیز می افزاید.


نظری با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی در امر فرهنگ سازی اظهار داشت: افزایش آگاهی مردم در امور مختلف جامعه بویژه امور شهری بسیار حائز اهمیت است که متاسفانه انعکاس اطلاعات در جامعه به خوبی انجام نمی‌شود.


وی همچنین در زمینه توجه به ایمنی در امور مختلف شهری اظهار داشت: ضروریات جامعه در تدوین برنامه ها و اقدامات باید مدنظر باشد و امروز یکی از ضروریات مدیریت شهری تشکیل یا راه اندازی اداره HSE است.


نظری با بیان اینکه شهرداری‌ها وظیفه رفع خطر در شهر را دارند، ادامه داد: با توجه به اینکه مدیریت بحران شهرداری زیر نظر خود شهرداری نیست بلکه بر عهده استانداری است بر این اساس می طلبد هماهنگی و یکپارچگی در این زمینه به وجود آید شهرداری مدیریت اصلی را بر عهده بگیرد.

رفع خطر از فضاهای شهری، وظیفه شهرداری‌هاست

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه موضوع (محیط ایمن) HSE بسیار حائز اهمیت است، اظهار داشت: رعایت اصول ایمنی تمامی امور شهری در حوزه‌های عمرانی خدمات شهری شهرسازی از جمله پروژه‌های عمرانی بسیار مهم است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.


مهدی حیدری با اشاره به اهمیت نظارت در حوزه رعایت ایمنی ، افزود: رفع خطر از محیط شهری از وظایف شهرداری‌هاست و با توجه به مشکلات ایمنی که در سطح شهر و پروژه ها مشاهده می شود این سوال پیش می‌آید که آیا در این مورد نظارت صورت می پذیرد.


وی با بیان اینکه ایجاد یک محیط امن و سالم نیازمند درک و اجرای ضوابط است، گفت: حوادث ناشی از کار به عنوان یکی از عوامل مهم در از دست دادن نیروی انسانی کارآمد و هدر رفت سرمایه محسوب می‌شود و نظارت عمده‌ترین سهم را در جلوگیری از بروز حوادث دارند.


حیدری نظارت بر رعایت ایمنی در کار و امور شهری را حائز اهمیت دانست و اضافه کرد: رفع خطر از محیط شهری بسیار گسترده است و بدون برونسپاری نمی‌توان آن را به خوبی نظارت کرد.


وی همچنین با اشاره به حادثه ناگوار مرگ یکی از دوچرخه سواران در بلوار ارم، اظهار داشت: برخی حوادث به رعایت پروتکل‌های ایمنی برمی‌گردد و باید در این زمینه پیشگیری‌های صورت پذیرد که در این زمینه ما در شهرداری عقب هستیم.

مسگریان: نقش مهم بخش خصوصی در ساماندهی زباله‌گردها

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه به اهمیت توجه به حوزه پسماند زباله اشاره کرد و گفت: مسئله بازیافت زباله و پسماند یکی از مهمترین مسائلی است که همیشه مطرح بوده و برای حل این مشکل، باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.


محمود مسگریان با اشاره به طرح ارائه شده سرمایه گذار حوزه بازیافت و پسماند زباله، اظهار داشت: بخش خصوصی می‌تواند نقش مهمی در ساماندهی زباله گردها ایفا کند و به شغل آنها وجهه مناسبی بدهد.


مسگریان تاکید کرد: لازم است جلسات مستمر برای ساماندهی زباله گردها به صورت تخصصی برگزار شود و این موضوع با دقت و حساسیت خاصی پیگیری شود.


وی به موفقیت شهرداری مشهد در ساماندهی زباله‌گردها اشاره کرد و گفت: این موفقیت به دلیل تدوین برنامه خوبی بوده که صورت گرفته و شهرداری همدان می‌تواند از تجربه علمی این شهر استفاده کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن