اجتماعیسلامت و پزشکی

کمبود هزار و ۲۰۰ پرستار در استان

رییس نظام پرستاری استان همدان گفت: درحال حاضر ما ۵ هزار نیروی پرستار در تمام بخش‌ها در استان داریم که اگر همین امروز با همین تعداد بیمارستان و همین تعداد تخت، نیروی پرستار جذب کنیم، باید هزار و ۲۰۰ نیرو جذب کنیم تا به میانگین کشوری برسیم‌.

هادی زرینی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین بیان کرد: کمبود پرستار در استان همدان نیز همانند کشور تحت تاثیر کمبود استخدام است و نه کمبود نیرو.

وی عنوان کرد: طبق استاندارد جهانی به ازای هر تخت در بیمارستان ۲ونیم پرستار نیاز است، این درحالی است که این رقم در کشور ۱ و ۸ دهم و در استان همدان نیز ۱ و ۴ دهم است، البته در برخی بیمارستان‌ها این عدد به زیر ۱ نیز می‌رسد.

وی درخصوص مشکلات جامعه پرستاری ادامه داد: ساعت کاری مصوب پرستاران، ۱۶۸ الی ۱۷۵ ساعت در ماه است، درحالی که برخی از نیروهای ما بیش از ۲۵۰ ساعت در ماه کار می‌کنند، و این امر سبب افت کیفیت خدمات می‌شود.

زرینی گفت: در بخش‌های مختلفی از استان نیرو فارغ‌التحصیل می‌شوند اما متاسفانه جذب نمی‌شوند.این مقام مسئول درخصوص بدقولی‌های مسئولین مربوطه گفت: طبق وعده‌های داده شده قرار بود نیروهای ۸۹ روزه در دوره کرونا مستقیماً جذب شوند اما هنوز تعداد زیادی از این افراد بیکار هستند، مورد بعدی نیز بحث فوق‌العاده خاص است بدین صورت که طی سال‌های گذشته اتفاق و رویدادهای زیادی در استان اتفاق افتاد و زمانی که سایر مشاغل و کارمندان در خانه بودند، نیروهای پرستاری مشغول به کار بوده و هنوز پس از گذشت یک سال اضافه‌کار آن دوره را دریافت نکرده‌اند.

وی ادامه داد: مسئله بعدی بحث قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که طی ۲ سال گذشته با تأکید رهبر و رییس جمهور همراه بوده، در این بین سازمان برنامه و بودجه، سازمان بیمه و نظام پرستاری کار خود را درست انجام داده و در مجلس نیز تایید شد اما وقتی به وزارت بهداشت رسید به دلیل عدم مدیریت پس از ۲ سال این اتفاق نیفتاده‌است.

زرینی درخصوص مطالبات پرستاران بیان کرد: موضوع بعدی خواسته به حق نیروهای پرستار یعنی قانون مشاغل سخت است، تا پرستار پس از ۲۵ سال خدمت مجبور به رفت و آمد در دیوان عدالت کشوری نشود.

رییس نظام پرستاری استان همدان خاطرنشان کرد: جامعه پرستاری هیچ کمکی نمی‌خواهد و تنها خواهان اجرای دقیق قانون است.

زرینی در پایان درخصوص تشکیل هیات مدیره جدید استان همدان گفت: شایسته‌ استان همدان نیست که پس از ۷ مهر هنوز هیات مدیره جدید انتخاب نشده و علت این موضوع دخالت حراست دانشگاه علوم پزشکی در انتخابات و ضعف عملکرد رئیس هیئت اجرایی و نظارت بر انتخابات می باشد و همین امر باعث عقب افتادن این امر شده‌است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن