اجتماعی

57 درصد از فعالیت بدنی میانسالان نامطلوب است

کارشناس مسئول سالمندان دانشگاه علوم پزشکی همدان از اجرای طرح شیوه زندگی سالم برای سالمندان از دو سال گذشته خبر داد و گفت: این طرح سالمندان را از میانگین سنی 30 تا 59 سال در بر می‌گیرد.

دکتر مهتا سنگستانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین با اشاره به این طرح سلامت که از اواخر سال 95 فعالیت خود را آغاز کرده است عنوان کرد: در طرح شیوه زندگی سالم، فعالیت بدنی و بیماری زنان و مردان میانسال بررسی و کنترل می‌شود که در صورت تشکیل پرونده در مراکز بهداشت هر 3 سال یکبار افراد تحت نظر باید مجدد به مرکز مراجعه کرده و فرایند درمانی را طی کنند.

وی ادامه داد: در این طرح بیماری‌هایی چون سرطان دهانه رحم، سرطان پستان و سرطان روده بزرگ در زنان و در مردان نیز سرطان پروستات غربال و کنترل می‌شود.

سنگستانی با بیان اینکه متاسفانه فعالیت بدنی بانوان بسیار ضعیف است مطرح کرد: طی بررسی پرونده‌های تشکیل شده در مراکز بهداشت 71 درصد از فعالیت بدنی آنها نامطلوب بوده و همچنین مردان نیز 39 درصد فعالیت بدنی نامطلوب دارند.

وی تصریح کرد: در طرح شیوه زندگی سالم، معضلات مهم زنان از جمله علائم و عوارض یائسگی به طور کامل کنترل می‌شود که در صورت نیاز و جدی بودن مشکل، مراکز بهداشت آنها را به متحصص زنان ارجاع می‌دهند.

سنگستانی با اشاره به اینکه این طرح در مراکز بهداشتی 8 شهرستان استان فعالیت دارد خاطرنشان کرد: افراد پس از مراجعه به مراکز بهداشت و کنترل سلامت آنها در صورت نیاز به پزشکان متخصص ارجاع داده می‌شوند.

وی در رابطه با آمار 6 ماه نخست سال یادآور شد: با توجه به بررسی آمار 6 ماه نخست سال متاسفانه 57 درصد از فعالیت بدنی بانوان و مردان نامطلوب بوده که این درصد بسیار نگران کننده است.

کارشناس مسئول سالمندان دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایان افزود: به طور میانگین هر فرد میانسال در روز باید30  دقیقه فعالیت بدنی مفید و سالم داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن