اجتماعیسلامت و پزشکی

غذای مناسب در روزهای آلوده

ورارونگی دما پدیده‌ای نسبتا نوظهور در جامعه شهری است که به طبع آن آلودگی هوا در فصل سرما را درپی خواهد داشت.

روزهای اخیر در استان شاهد آلودگی شدید هوا به دلایل مختلفی بوده‌ایم؛ مصرف درست موادغذایی در روزهای آلوده می‌تواند یکی از عوامل مهم در رفع و یا جلوگیری از اثرات منفی و مخرب ذرات خطرناک همانند سرب و جیوه بر بدن داشته باشد.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان مصرف لبنیات در روزهای آلوده را نامناسب دانست.

آرزو کاوه‌ای درگفت و گو با همدان‌آنلاین با بیان اینکه ذرات آلوده در هوا خاصیت التهاب زایی داشته و برای سلامت مضر است، مطرح کرد: ذرات آلوده در هوا باعث بروز بیماری‌هایی ازجمله تنگی نفس و انواع سرطان‌ها می‌شوند؛ از این رو مصرف مناسب موادغذایی نقش به سزایی را در دفع این و بی اثر سازی این ذرات آلوده دارند.

وی با تاکید براینکه شیر و لبنیات باعث رفع آلودگی گوارشی شده و هیچ ربطی به اثرات آلودگی هوا بر بدن ندارند، تصریح کرد: مصرف موادغذایی با خاصیت اتهاب زدایی همانند مواد دارای آنتی‌اکسیدان و ضد التهاب به شهروندان توصیه می‌شود؛ مصرف سرخ کردنی و غذاهای چرب، گوشت قرمز، مواد دارای کافئین، نوشابه ، شکلات تلخ و مواد دارای کلسترون به شدن برای شهروندان در روزهای آلوده نفی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در روزهای آلوده مصرف مایعات و آب باید افزایش پیدا کند، تصریح کرد: مصرف میوه و سبزیجات، منابع دارای ویتامین سی، زیتون، روغن زیتون برای استفاده در سالاد و انواع جوانه‌ها ضدالتهاب هستند، همچنین سرب هوا باعث کم خونی دربین مردم می‌شود از این رو مصرف حبوبات و جوانه‌ها برای جلوگیری از فقدان آهن مناسب است.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان مصرف آبمیوه در روزهای آلوده را مناسب نداست و افزود: غلظت برخی از مواد در آبمیوه‌ها بالا بوده و مصرف آن در روزهای آلوده توصیه نمی‌شود؛ همچنین سیر و پیاز دفع کننده فلزات سنگین سرب و جیوه بوده و استفاده از آنان در غذا بسیار توصیه می‌شود.

کاوه‌ای با بیان اینکه آلودگی هوا بر افراد چاق، دیابتی و دارای چربی خون اثرات منفی بیشتری را می‌گذارد، عنوان کرد: افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری را دارند بهتر است روزانه قرص جوشان ویتامین سی و مکمل‌های امگا3 را مصرف کنند.

وی مصرف موادغذایی‌هایی که دارای موادنگهدارنده باشند را به شدت نامناسب خواند و بیان کرد: مصرف اقلامی مانند چیپس، پفک و سایر مواد دارای نگهدارنده در روزهای آلوده باعث التهاب بیشتر و تشدید اثرات منفی در بدن خواهند داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن