اجتماعی

اخاذی ۵۰ میلیون تومانی با انتشار تصاویر شخصی

رئیس پلیس فتا استان همدان از دستگیری عامل انتشار تصاویر خصوصی شهروند همدانی خبر داد و گفت : انتشار عکس های خصوصی در شبکه های اجتماعی عامل مهم در اخاذی افراد سود جو به شمار می رود.

سرهنگ فیروز سرخوش‌نهاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین در توضیح این خبر اظهار کرد: یکی از شهروندان همدانی ضمن مراجعه به پلیس مدعی شد، شخص ناشناسی با دسترسی غیرمجاز به حساب تلگرام و بدست آوردن اطلاعات محرمانه، اقدام به تهدید و فحاشی نموده و تاکنون مبلغ 500 میلیون ریال وجه نقد را اخاذی کرده است.

وی ادامه داد: با بررسی اکانت شبکه اجتماعی شاکی مشخص شد، فردی ناشناس با دسترسی غیر مجاز به حساب کاربری شاکی توانسته اطلاعات شخصی و تصاویر خصوصی و خانوادگی شاکی را مشاهده و برای اقدامات مجرمانه خود استفاده کند.

سرهنگ سرخوش‌نهاد افزود: با اقدامات فنی کارشناسان پلیس فتا، مشخصات متهم شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد که در ابتدا متهم با مشاهده ادله ارتکاب جرم، لب به اعتراف گشود و انگیزه خود را اخاذی از شاکی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه متهم به همراه پرونده به دادسرای عمومی منتقل شد، به شهروندان هشدار داد : برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی عادت به انتشار عکس از طریق گوشی خود دارند که این عکس ها قطعا جزو اطلاعات شخصی و خصوصی شهروندان است در حالی که نباید آن را انتشار داد به‌طوری که مشابه این پرونده موارد بسیاری به پلیس گزارش شده است و حتی در برخی از مواقع افراد برای انتقام جویی شخصی، عکس های خصوصی افراد را در فضای مجازی منتشر و موجب آبرو ریزی و هتک حیثیت می‌شوند.

سرهنگ سرخوش‌نهاد مطرح کرد : حفظ حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی در گام اول به عهده خود کاربر است که نباید فرصت سوء استفاده از حریم خصوصی و شخصی خود را به دیگر کاربران شبکه اجتماعی بدهد.

رئیس پلیس فتا استان همدان در پایان یادآور شد: شهروندان در صورت مواجهه با موارد مشکوک می‌توانند به وب‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه و آن را گزارش کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن