اجتماعی

کاهش اهدای خون با شیوع کرونا ویروس

مدیر عامل سازمان انتقال خون استان همدان با اشاره به شیوع کرونا ویروس از کاهش مراجعه کنندگان اهدای خون خبر داد و گفت: وضعیت کاهش اهدای خون بحرانی نیست.

افشین محمدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان‌آنلاین در توضیح این خبر بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا ویروس و ایجاد جوی ملتهب، مراجعه کنندگان به سازمان کمی کاهش یافته است اما خوشبختانه این وضعیت نسبت به واحدهای خونی بحرانی نیست و تنها نگرانی در رابطه با تهیه پلاکت است.

وی ادامه داد: میانگین استاندارد، برای خونگیری در روز حدود 100 واحد است که خوشبختانه با وجود کاهش مراجعه کنندگان این استاندارد هر روز رعایت می‌شود و از شهروندان تقاضا دارم که اهدای خون را فراموش نکنند.

محمدی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا کنون 5000 هزار واحد خون به استان تهران ارسال شده است توضیح داد: با توجه به اتفاقات اخیر، اعلام نیاز از سوی استان تهران افزایش یافته و درصدد تأمین نیاز استان‌های درخواست‌کننده هستیم گرچه اولویت با استان همدان است.

وی در رابطه با اقدامات و تمهیدات بهداشتی کارکنان اهدای خون و مراجعه کنندگان مطرح کرد: در حال حاضر هر فردی که علائم سرماخوردگی داشته باشد صلاحیت اهدای خون ندارد و مراجعه‌کنندگانی که این علائم را داشته باشند تا 28 روز نمی‌توانند اهدی خون کنند.

محمدی افزود: تمام دکترهای مرکز و کارکنان، مجهز به دستکش‌های مخصوص هستند که البته استفاده از دستکش برای خونگیرها به تنهایی کافی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اهدای خون هیچ ارتباطی با کرونا ویروس ندارد و حتی آن دسته از افرادی که ارتباط با افراد مشکوک به کرونا ویروس داشته باشند صلاحیت حضور در مرکز و اهدای خون ندارند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن