اجتماعیفرهنگ و هنر

حکایت شبی که تقدیر را رقم می زند

مسئول واحد قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر در مورد فضیلت شب قدر گفت: ماه مبارک رمضان که از نیمه می گذرد نفس ها برای درک بهترین و افضل ترین شب سال به شماره می افتد؛ شب عاشقان بی دل ، شب بندگان خالص الهی، شب راز و نیاز، شب زمزمه عارفانه و عاشقانه، شب خلوت کردن با خود و معبود خود، شب عبادت و شب قدر، شبی که از هزار شب نه از هزار ماه برتر است.

ایرج یارمحمدی در گفت و گو با پایگاه خبری همدان آنلاین، افزود: شب قدر از شب های متبرک اسلامی است در قرآن در سوره مبارکه قدر آمده که از هزار ماه بهتر است حتی سوره ای در قرآن بدین نام مسمی شده است مفسران برای وجه تسمیه این شب معانی مختلفی ذکر کرده اند از جمله اینکه قدر به معنی شرف و منزلت است چراکه انسان ها با با زنده نگه داشتن آن به قدر و منزلت می رسند.

وی اظهارکرد: از شرف این شب همین بس که کتاب با قدر و منزلتی به زبان پروردگار برای امت ها نازل شده است یکی دیگر از معانی قدر تنگی و ضیق است و علت آن کثرت فرود فرشتگان از آسمان به زمین است و به همین سبب زمین از کثرت فرشتگان ضیق و تنگ می شود و اما معنی سوم که مورد تأیید اکثریت مفسران و قرآن پژوهان است به معنی تقدیر و اندازه گیری است چراکه در این شب با عظمت همه چیز اندازه گیری می شود از جمله مقدرات این شب، سرنوشت انسان ها، جوامع و حوادث و پیش آمدهایی که در یک سال آینده، رقم زده می شود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در احادیث آمده است که علت نامگذاری شب قدر به این نام به آن جهت است که آنچه مربوط به سال است از قبیل خوبی، بدی، زیان، سود، رزق و روزی، مرگ و ولادت … اندازه گیری می شود.

یارمحمدی خاطرنشان کرد: از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که فرمودند: ماه مبارک رمضان به شما رو آورده است در این ماه شبی است که برتر از هزار ماه است و هر کس از فیض شب قدر محروم شود از تمام خیرات بی نصیب مانده است و محروم نمی ماند از برکات شب قدر مگر کسی که خویشتن را محروم کرده است.

وی افزود: اهمیت شب قدر به اندازه ای است که خداوند در قرآن می فرماید:” و ما ادراک ما لیله القدر” یعنی تو چه می دانی شب قدر چیست و در ادامه می فرماید که شب قدر از هزار ماه بهتر است یعنی از نظر فضیلت عبادت بدان جهت که عبادت در آن شب از جهت فضیلت بهتر از عبادت در هزار ماه است، رسول خدا(ص) می فرمایند: خداوند از میان روزها، روز جمعه و از میان ماه ها، ماه رمضان و از میان شب ها شب قدر را برگزید.

مسئول واحد قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر به اهمیت ” شب قدر” در کتاب “مستدرک الوسائل” اشاره و حدیث جالبی را در مورد حضرت موسی(ع) نقل کرد و گفت: موسی (ع) عرض کرد: خدایا می خواهم به تو نزدیک شوم، فرمود: قرب من برای کسی است که شب قدر بیدار باشد، گفت: خدایا رحمتت را می خواهم، فرمود: رحمتم از آن کسی است که در شب قدر به مسکینان رحمت کند. گفت خدایا جواز گذشتن از پل صراط را می خواهم، فرمود: از آن کسی است که در شب قدر صدقه ای بدهد.
گفت: خدایا از درختان و میوه های بهشتی می خواهم فرمود: آن برای کسی است که در شب قدر مرا به پاکی یاد کند. گفت: خدایا رهایی از آتش جهنم را می خواهم، فرمود: آن برای کسی است که از گناهانش در شب قدر استغفار کند. گفت: خدایا… خشنودی تو را می خواهم، فرمود: خشنودی من از آن کسی است که در شب قدر دو رکعت نماز بخواند.

یارمحمدی توضیح داد: برای خیلی ها این سوال مطرح می شود که شب قدر کدام شب است، در پاسخ به سوال چند احتمال مطرح می شود؛ برخی شب نیمه شعبان را شب قدر می دانند که این احتمال خیلی ضعیف است، البته شاید از نظر عظمت و مقام بالا باشد ولی شب قدر نیست چراکه شب قدر در ماه رمضان قرار دارد اما احتمال دیگر شب نوزدهم و یا بیست و یکم ماه رمضان است، از امام صادق(ع) در مورد شب قدر سوال شد، ایشان فرمودند: شب قدر را در یکی از سه شب ۱۹ و ۲۱ و ۲۳ رمضان جستجو کن و در حدیثی دیگر فرمودند: تقدیر در شب نوزدهم ، ابرام در شب بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است.

■ راز عظمت و فضیلت شب قدر

وی بیان کرد: راز عظمت و فضیلت شب قدر به پیوند آن با ساحت ولایت و امامت نهفته است، در این شب تمام مقدرات عالم وجود بر قلب مبارک امام عصر(عج) نازل می شود و به امضا و تأیید آن حضرت می رسد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: شب های قدر با آن همه معنویت و فضیلت فرصت مناسبی برای نزدیک شدن به ساحت مقدس حضرت ولیعصر(عج) و برقراری ارتباط معنوی با آن وجود مقدس است، پس باید در شب قدر با زمزمه دعای فرج برای ظهور حضرتش دعا کنیم چراکه گشایش کار همه مسلمین در ظهور حضرتش است.
یارمحمدی افزود: همانگونه که در سوره مبارکه قدر آمده نزول قرآن در این شب صورت گرفته است و خیلی ها علت عظمت و مقام این شب را بواسطه نزول پر برکت قرآن دانسته اند، البته باید این نکته را یادآورشد که قرآن به دو صورت نازل شده؛ اولی نزول تدریجی که از شب بعثت پیامبر در ۲۷ ماه رجب با نزول ۵ آیه اول سوره علق شروع شد و مدت ۲۳ هم به طول انجامید و دومین مورد نزول دفعی؛ یعنی اینکه قرآن به صورت یکجا و یکدفعه در شب قدر بر پیامبر نازل شده است.

وی اظهارکرد: علامه طباطبایی معتقد است که در شب قدر قرآن با همان وجود باطنی و اصلی که از تجزیه و تفصیل عاری است و دارای حقیقت واحدی بوده و یکجا بر قلب پیامبر فرود آمده است.

مسئول واحد قرآنی اداره تبلیغات اسلامی ملایر یادآورشد: برای اعمال این شب دستورات خاصی داده شده است از جمله: احیا و شب زنده داری: امام باقر(ع) می فرمایند: هرکس شب قدر را احیا بدارد گناهانش آمرزیده می شود اگرچه به اندازه ستارگان آسمان و عظمت کوه ها و آب دریاها باشد، غسل مقارن غروب آفتاب و غسلی دیگر در شب، نماز شب قدر، ۲ رکعت هفت مرتبه توحید و بعد از پایان نماز ۷۰ مرتبه استغفر الله و اتوب الیه، قرآن بر سر گرفتن و بک یا الله و … گفتن، زیارت امام حسین(ع)، صد رکعت نماز که فضیلت بسیار دارد، خواندن دعای جوشن کبیر، و سایر اعمال مخصوص شب های ۱۹ و ۲۱ و ۲۳ رمضان که در مفاتیح الجنان آمده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن