اجتماعی

هشدار کودک همسری در همدان جدی است

هشدار کودک همسری در همدان جدی است

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری، کودک همسری را خشونت علیه کودکان عنوان کرد.
به گزارش همدان آنلاین، محمود عباسی روز سه‌شنبه در یازدهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک در همدان، بیان کرد: اغلب مردم بحث کودک همسری را منتصب به مذهب می‌دانند در حالی که این امر دچار فقدان فرهنگ سازی است و نیازمند فعالیت ویژه در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه اگر دادگاه مصلحت عالیه کودکی را در نظر بگیرد کودک همسری را تایید نمی کند، ذکر کرد: در ازدواج فقط سن بلوغ کفایت نمی‌کند بلکه باید در کنار این موضوع به رشد جسمانی، رشد روانی و رشد عقلانی کودک توجه کرد.
عباسی با ذکر این مطلب که استان خراسان رضوی در صدر کودک همسری قرار دارد، هشدار داد: استان های همدان و زنجان در بحث کودک همسری در حال سبقت گرفتن از خراسان رضوی هستند.
وی خاطر نشان کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه رشد عقلانی، جسمی و فکری کودکی کمتر از ۱۳ سال که تایید شده باشد را نداریم.
وی در خصوص خاطیان حوزه کودک همسری، تأکید کرد: هرچه خارج از دایره قوانین باشد، جرم است و در مورد کودک همسری نیز انجام آن هم برای دفترخانه و هم برای والدین تعقیب ومجازات کیفری به دنبال دارد.
عباسی با انتقاد از این نکته که چطور مسئولیت زندگی را به دوش کودکانی می‌گذاریم که توان تحمل و پذیرش آن را ندارند، توضیح داد: کودکان حق بازی و استفاده بهینه از دوران کودکی را دارمد و باید شرایط شاد بودن آنان را فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه آیت الله مکارم شیرازی، ازدواج کودکان را باطل اعلام کرده است، اظهار کرد:
دادستانی باید از تضییع حقوق کودکان و کودک آزاری که کودک همسری نیز شامل آن می شود جلوگیری کند.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، گفت: کودکان به خاطر شرایط سنی بیشتر از سایر گروه های جمعیتی در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند و باید برای پیشگیری از آن تمام دستگاه های اجرایی بیش از گذشته وظایف خود را انجام دهند.
وی با بیان اینکه کودک به فرد زیر ۱۸ سال اطلاق می شود، افزود: نگاه به حقوق کودک باید از نگرش احساسی به حق مدارانه تغییر کند و حقوق کودکان به رسمیت شناخته و اجرایی شود.
وی با ذکر اینکه کلینیک حقوق کودک در همدان تأسیس می شود، اضافه کرد: دفاتر امور بانوان وظیفه اصلی هماهنگی بین دستگاهی است و باید از موازی کاری جلوگیری شود .
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: منع کودک همسری باعث جلوگیری از اجرای سیاست های کلی رشد جمعیت نیست اما باید در حدود الهی، شرعی و قانونی عمل کرد.
عباسی در خصوص نبود مجتمع قضایی مخصوص نوجوانان گلایه کرد: کودکان معارض قانون به همراه قاتلان، سارقان در یک مکان جمع می‌شوند که این یک فاجعه و بزرگترین خلا استان همدان است.
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری، تأکید کرد: کار اجباری و بهره کشی از کودکان غیر قانونی و جرم است و همانند تهران نیازمند پلیس اطفال در سایر استان ها هستیم.
وی با ذکر اینکه به پروتکل منع فروش کودکان پیوستیم، عنوان کرد: بزرگترین چالش جدی کسور و دنیا قاچاق و فروش کودکان و نوزادان است.
عباسی در پایان خبر داد: برای جلوگیری از قاچاق کودکان، موافقت نامه‌ای چهار جانبه میان، ایران، افغانستان، پاکستان و روسیه به امضا رسیده است.

همدان آنلاین-اخبار همدان-همدان
هشدار کودک همسری در همدان جدی است
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن