اقتصادی

صرفه‌جویی 256 میلیون مترمکعبی آب در همدان

مدیرعامل آب منطقه ای استان همدان گفت: از سال 93 تاکنون 3 هزار و 904 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده که منجر به صرفه جویی 256 میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی در همدان شده است.

به گزارش همدان آنلاین و به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای استان همدان، منصور ستوده گفت: در سالهای اخیر فشار به منابع آب زیرزمینی کشور جهت تامین آب مورد نیاز بخشهای مختلف(کشاورزی ، شرب و بهداشت ، فضای سبز، صنایع و خدمات و…) فزونی یافته است بطوریکه آب استحصالی از چاهها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدیدپذیر آبخوانها بوده و همین امر منجر به نزول سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشتهای کشور و بروز اثرات مخرب از جمله خشکیدن قنوات و چشمه ها، پمپاژ آب از اعماق زیاد توسط چاههای عمیق با هزینه برق بالا، شور شدن آب استحصالی از چاهها، بایرشدن زمین های زراعی، فرونشست زمین و ایجاد فروچاله در برخی مناطق و….گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود: در سال 1393 طرح ملی ” احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور“ در شورای عالی آب تصویب گردید که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگانهای ذی ربط(به خصوص جهاد کشاورزی)موظف به  احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوانهای کشور شده است.

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای همدان نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بوده است، تصریح کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال 93 در استان 3 هزار و 483 حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال 97 مسدود شده است که سبب صرفه‌جویی ۲۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی بیان داشت: برداشت بی رویه آب از چاه ها موجب افت متوسط یک متری سطح آب های زیر زمینی استان شده بود.

ستوده از پیش بینی انسداد 469 حلقه چاه غیر مجاز تا پایان سال جاری خبرداد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 421 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان پر و مسلوب المنفعه شد که سبب صرفه‌جویی 12 میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی افزود: با این اقدام از برداشت غیرمجاز بیش از 269 میلیون متر مکعب آب از آبخوان های استان جلوگیری به عمل آمده و این میزان آب در سفره های آب زیرزمینی ذخیره شده و باعث گردیده در بعضی از دشت‌های استان سطح آب زیر زمینی افت نداشته و در تعدادی نیز سطح آب بالا آمده است که این موضوع در هیدروگراف های استان بخوبی نمایان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان ادامه داد: از نیمه دوم سال ۹۳ که طرح تعادل بخشی با جدیت آغاز شد که ۳ هزار و 903 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان تا کنون مسدود شده است.

وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از 135 کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز  پر و مسلوب المنفعه شده مربوط به شهرستان کبودراهنگ با یک هزار و 231 حلقه می باشد.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: دادگستری، نیروی انتظامی فرمانداران همکاری بسیار مناسبی با این شرکت در انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان دارند که منجر به این عملکرد مطلوب شده است.

ستوده بیان داشت: با چاه‌های مجاز استان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا بتوان در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

وی با اشاره به انسداد چاه های غیرمجاز در شهرستان های تابعه استان نیز گفت: در شهرستان اسدآباد 1403 چاه غیرمجاز مسدود شد که موجب صرفه جویی 6/11 میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه در شهرستان تویسرکان 340 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که سبب صرقه جویی 2/6 میلیون مترمکعب از آب های زیر زمینی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در شهرستان فامنین با انسداد 102 چاه غیرمجاز 9 میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی صرفه جویی شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان های ملایر 346، همدان 507، بهار 343، رزن 677، کبودراهنگ 1231 و نهاوند 126 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که به ترتیب سبب صرفه جویی 20 ، 20، 10، 125، 57 و 7 میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی شدند.

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان را بازرسی می‌کنند عنوان کرد: 23 گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان و رفع تصرفات به طور شبانه‌روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن