فرهنگ و هنر

نشست هم اندیشی حوزه هنری و تبلیغات اسلامی همدان برای اجرای برنامه های فرهنگی مؤثر مشترک در استان


نشست هم اندیشی حوزه هنری و تبلیغات اسلامی استان همدان، جهت برنامه ریزی، استفاده از پتانسیل های موجود و هم افزایی روزافزون در اجرای برنامه های فرهنگی مؤثر برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین: مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان تبلیغ و معرفی دین از زبان هنر را بسیار مؤثر و با اهمیت دانست و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، محرم امسال با محرم های گذشته متفاوت خواهد بود و مراسم در فضای باز و با حضور آحاد مردم برگزار خواهد شد و با اجرای برنامه های هنری مانند پرده خوانی، تعزیه، تئاتر خیابانی می توان مفاهیم عمیقی از عاشورا و مراسم مذهبی را به جامعه القا کرد.
حجت‌الاسلام محمدهادی نظیری هنر را لازمه نهادینه کردن فرهنگ اسلامی در جامعه بیان کرد و افزود: با اقدامات فرهنگی و هنری انجام شده در حوزه رزمایش مؤمنانه، استان همدان با 14 میلیارد تومان مشارکت مردمی جایگاه خوبی در کشور دارد که می توان از این اقدامات فرهنگی شاخص مردمی، آثار هنری تأثیرگذار تولید کرد.
وی آموزش هایی چون فیلم نامه نویسی، ساخت مستند، داستان نویسی و … به طلاب و مبلغان دینی را موجب تقویت و تعالی عملکرد آنان دانست و اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه هایی مناسب با محوریت غدیر و محرم، اقدامات پژوهشی در باب ریشه یابی برنامه های مذهبی اصیل بومی در استان، فراخوان های هنری با رویکرد «تولید محوری» و … از فعالیت های هنری تاثیرگذار در معرفی دین به جامعه خواهد بود و این ظرفیت ها به خوبی در حوزه هنری موجود است.
حجت‌الاسلام محمدهادی نظیری طرح «امام محله» در استان همدان را از اقدامات قابل توجه تبلیغات اسلامی استان همدان بیان کرد و گفت: در این طرح روحانی علاوه بر مسجد، امام محله خود نیز خواهد بود و نسبت به رفع مشکلات اجتماعی، ایجاد اشتغال، شبکه سازی و افزایش همدلی اعضای محله فعالیت خواهد داشت و حوزه هنری با تجربه نگاری و مستند سازی تصویری و مکتوب می تواند در فرهنگ سازی، یاری رسان این اقدام باشد.
رئیس حوزه هنری استان همدان نیز با بیان اینکه حوزه هنری با عنایت ویژهی مقام معظم رهبری و تکیه بر اندیشهی بزرگانی چون شهید سید مرتضی آوینی، جایگاهی رفیع در حیطهی هنر، ادبیات و فرهنگ کشور دارد گفت: حوزه هنری استان نیز، توجه خاصی به هویت اندیشگانی دارد و تلاش دارد توان خود را برای تبیین هنری اندیشهی اسلامی به کار گیرد.
سیدمحمدباقر حسینی تعامل بیشتر حوزه هنری و اداره کل تبلیغات اسلامی را پربرکت و مطلوب دانست و با اشاره به طرح همکاری مشترک، تصریح کرد: حوزه هنری می تواند در راهبری زیست ‌بوم فرهنگی- تبلیغی نقش مهمی داشته باشد و بر این اساس، ضرورت هم ‌افزایی و بهره‌مندی از توانمندی‌ های دوسویه در جهت پیشبرد اهداف مشترک بیش‌ازپیش احساس می‌شود.
وی زمینه همکاری مشترک بین دو نهاد را گسترده و متنوع اعلام کرد و گفت: تعالی زیستبوم فرهنگی و هنری استان، استفاده از ظرفیت‌های هنری برای تبیین و تبلیغ اندیشهی اسلامی، شناسایی شاخص های دارالمومنین همدان، زمینه‌سازی برای حضور هسته‌های مردمی در حوزهی فرهنگ و هنر، برپایی کارگاه‌ ها و کانون‌ های آموزشی و در نهایت تولید آثار مکتوب و تصویری ازجمله موضوعات مشترک برای همکاری روزافزون این دو نهاد ارزشی است.
در پایان این نشست دستورالعمل همکاری مشترک تنظیم شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن