فرهنگ و هنر

مسجد توچغاز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر گفت: مسجد روستای توچغاز از توابع بخش مرکزی شهرستان ملایر به شماره ۳۰۲ در دوم شهریور ماه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین، ابراهیم جلیلی در جمع خبرنگاران، افزود:ساختمان مسجد از نظر معماری به دو بخش قدیمی و نوساز تشکیل شده است و از نظر کاربری به صورت یکپارچه عمل می کنند.وی اظهار کرد: بخش تاریخی متشکل از ستون های قطور و طاق های به هم پیوسته زنجیره ای بوده که با ملات گچ اندود شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان ملایر شش مسجد ثبتی وجود دارد که به جز مسجد صاحب الزمان که در دوران صفویه ساخته شده و باقی مساجد مربوط به دوران قاجار است.

این مقام مسئول افزود: از آن میان سه مسجد سیف الدوله،عاشورا و حاج قاسم در شهر ملایر قرار دارند، حسینیه حاج منتصرالملک در روستای آورزمان و مسجدباب الحوائج در روستای ننج قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر خاطرنشان کرد: مسجد توچغاز هفتمین مسجد ثبتی در شهرستان است، پروند ثبت مسجد امامزاده خاتون نیز تهیه و به منظور بررسی و تایید به وزارتخانه ارسال شده است با ثبت این مسجد تعداد آثار ثبتی شهرستان به ۲۱۴ اثر رسیده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن