فرهنگ و هنر

درخشش نویسنده همدانی در جشنواره بین‌المللی ادبیات مقاوت لبنان

شب گذشته در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی مقاومت لبنان، رقیه کریمی نویسنده همدانی، در بخش «جایزه جهانی سردار سلیمانی» جایگاه سوم را به خود اختصاص داد.

به گزارش پایگاه خبری همدان‌آنلاین و به نقل از اطلاع رسانی حوزه هنری استان همدان، «رقیه کریمی» نویسنده توانمند همدانی، با بیان اینکه «جایزه جهانی شهید سلیمانی» در سه بخش شعر، داستان کوتاه و رمان است گفت: امسال شرکت کنندگانی از ۱۳ کشور لبنان، سوریه، عراق، فلسطین، مصر، موریتانی، اردن، مراکش، ایران، لیبی، یمن، عربستان و الجزایر با ارسال آثار خود در آن شرکت کرده اند.

وی در توضیح  اثر شرکت داده خود در «جشنواره بین المللی ادبیات مقاوت لبنان» که در شهر بیروت برگزار شد، گفت: اسم داستان من «کابوس» است و ماجرای آن حکایت فردی داعشی است که بعد از شکست در عملیاتی در مسیر اربعین با شهید سلیمانی رو به رو می شود.

رقیه کریمی درباره این جشنواره تصریح کرد: تمرکز بر مسایل جهان عرب و موضوعات انسانی در راستای مبارزه با ظلم و اشغالگری و تحکیم تفکر مقاومت از اهداف اصلی جشنواره به حساب می آید و انتخاب آثار برتر با رعایت اصول حرفه ‌ای توسط کارشناسان خبره انجام می شود.

نویسنده کتاب «هوای این روزهای من» ادامه داد: زبان جایزه، عربی بوده و برای اولین‌بار است که یک ایرانی بدون اینکه زبان مادری‌اش عربی باشد، این جایزه را دریافت کرده است.

گفتنی است رقیه کریمی پیش از این آثاری در زمینه دفاع مقدس تألیف و منتشر کرده است که از جمله آن می‌توان به مجموعه داستان كوتاه عربی با عنوان «سلیمانی و جُرحی» (سليماني و زخم من)، مجموعه داستان كوتاه از دفاع مقدس و جنگ‌ تحمیلی با عنوان «أرجوک لاتَمُت»، مجموعه داستان عربی «عند الساعة التاسعة الاربعا (ساعت یک ربع به نه)» و کتاب «پانصد صندلی خالی» اشاره کرد.

وی همچنین رتبه سوم جشنواره «سیده خوله» لبنان و مقام اول کشوری و دوم بین المللی جشنواره داستان کوتاه خاتم را در کارنامه خود دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن