اجتماعی

همدان، شهر تاب آور در کشور

 دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری  همدان، تاب آوری در استان را یک چشم انداز دانست و گفت: 10 شاخص و دلیل مهم برای انتخاب همدان به عنوان شهرتاب آور در نظر گرفته شده است.

بیتا روحی در گفت‌وگو با پایگاه خبری همدان آنلاین بیان کرد: در هر استان سیستمی برای ارزیابی تاب‌آوری  وجود دارد که بر اساس آن مقیاس  تاب آوری مشخص می شود که بنا براین ملاک تقسیم بندی 3 درجه است .

روحی بیان کرد: این مدل از تاب آوری در همدان و روستاهای اطراف به همکاری شهرداری و استانداری انجام شده است، و در این خصوص 10 شاخص مهم را برای  در الویت قرار دادن همدان به عنوان شهر تاب آورمی توان معرفی کرد که آ ن ها شامل 1- سازمان دهی در برابر بلایای طبیعی 2- شناسایی و بررسی  اتفاقات آینده 3- تقویت ظرفیت های اقتصادی استان 4- پیگیری و بررسی توسعه شهری 5- حفاظت از اکوسیستم 6- تقویت ظرفیت های سیستمی 7- تقویت ظرفیت های اجتماعی 8- ارتقای زیر ساخت ها 9- رعایت اصول و قوانین در برابر بحران 10:-تسریع در بازسازی و بازیابی

وی  افزود: در مجمع جهانی محیط زیست  و سازمان ملل این طرح مطرح شده است که دراین خصوص نشست ها و جلساتی شکل گرفته تا براساس آن همدان به دلیل  دارا بودن این شرایط طی دعوت نامه ای در این جلسه حضور داشته است تا دراین خصوص اعلام آمادگی کند و مورد شناسایی و شناخت سایر کشورها قرار بگیرد و تاکید کرد برای همدان کارگاه ها و جلساتی دراین باره جهت آشنایی و آماده سازی در مواقع بحران در نظر گرفته اند.

روحی اظهار کرد: در این اقدام همکاری ها و رایزنی هایی میان استانداری ،شهرداری و سازمان مدیریت بحران صورت گرفته است که در این خصوص همدان در میان سایر استان ها به عنوان دبیرخانه کشوری تاب آوری شناخته شده است.

وی عنوان کرد: همدان با داشتن 10 ملاک لازم و قید شده از نظر شرایط کلی دارای امتیاز تاب آوری شناخته شده است به طوری که همدان در برابر سیل و زلزله مدل سازی شده است و آمادگی لازم را در این خصوص دارد که با توجه به این امتیاز باید جلسات آموزشی و مانورهایی داشته باشیم تا تمام اقشار مردم بتواند در مواقع  بحران اقدامات لازم را انجام دهند.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری همدان در پایان بیان کرد: ما از اصحاب رسانه ، آموزش و پرورش و سایر مسولین ذی ربط دراین خصوص درخواست داریم تا با انجام اطلاع رسانی لازم و گسترده در میان آهاد مردم از طریق رسانه ها و یا برگزاری دوره های آموزشی در مساجد  و سازمان های استان ، مردم را آگاه نمایند و اینکه در این زمینه یک نماینده برای هر گروه تعیین کنند تا در زمان وقوع بحران نیروهای کمکی بتواند با اورژانس و آتش نشانی تماس برقرار کند تا حد امکان از خسارت های جانی و مالی مردم بکاهد. که اخیرا در شهرستان بهار مانوری با این مزمون صورت گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن