اجتماعی

قاتل خاموش!


مدیر روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان همدان از مسمومیت یک نفر با گازمونوکسید کربن در شهر همدان خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری همدان آنلاین علیرضا صارمی گفت: دیشب آقایی 36 ساله در شهر همدان به علت عدم رعایت نکات ایمنی و نشت گاز دچار مسمومیت با گاز می شود و جان خود را از دست می دهد.


صارمی با بیان اینکه فرد مذکور به همراه بردار خود در منزل حضور داشته است افزود:برادر متوفی نیز مسموم شده و تحت نظر کادر درمان است.
وی اظهار داشت : تا پایان فصل پاییز 21 نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن فوت کرده اند. این آمار در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، ۱۰ فوتی بوده که نشان می دهد گازگرفتگی ها در سال جاری بیش از دو برابر شده است.


صارمی گفت: مسمومیت در واقع مجموعه‌ای از اختلالات بدن است که در اثر جذب ماده بیگانه که به آن سم گفته می‌شود، بروز می‌کند و جذب ماده سمی می‌تواند از راه‌های استنشاق گاز، بخار، دود یا گردوغبار، خوردن یا آشامیدن، تماس پوستی و تزریق در خون صورت گیرد.


وی افزود: گاز مونوکسیدکربن در دسته مواد شیمیایی خفه کننده قرار دارد؛ گازی بی رنگ و بی‌بو که بر اثر احتراق ناقص تولید و محصول کارکرد نامناسب و عدم تهویه مناسب بخاری، آبگرمکن، شومینه، موتورخانه، اجاق گازها و … یا نبود هوای تازه در فضای بسته است.


مدیر روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان همدان تصریح کرد:مونوکسیدکربن عامل اصلی گازگرفتگی است، اثر مخرب انسانی آن نتیجه مستقیم کمبود اکسیژن در بافت‌های بدن است، بدان معنا که مونوکسید تنفس شده وارد جریان خون شده و از طریق خون وارد بافت و اندام‌ها می‌شود و نکته حائز اهمیت آن این است که میل ترکیبی مونوکسیدکربن با هموگلوبین خون حدود ۳۰۰ برابر بیشتر از اکسیژن است.


صارمی اشاره کرد:مواردی از جمله بخاری، شومینه، آبگرمکن و پکیج، اجاق گاز و فر، خوراک پز پیک‌نیکی در محیط بسته، گرم کردن خودرو در پارکینگ بسته و موتورخانه‌های مرکزی از منابع تولید گاز مونوکسید کربن به شمار می آیند.


گفتنی است با توجه به برودت هوا و استفاده همشهریان از وسایل گرمایشی و عدم رعایت توصیه های ایمنی سبب شده در هفته های گذشته 3 نفر جان خود را از دست بدهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن